2140/129
Figur af forgyldt og patineret bronze i form af en daoistisk guddom, antagelig Xiwangmu, Vestens moder. Sen Ming 17. årh. Vægt 1365 g. H. 24 cm.
Aldersrelaterede spor, to-tre små huller på basen.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud