Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Aino Aalto (f. 1894, d. 1949)
“Aalto Flower”. En vase, to skåle samt et fad af klart glas. Fad sign. Alvar Aalto 20/1987 samt mærket Iittala. Resterende stempel sign. Alvar Aalto. Udført hos Iittala, Finland. H. 3,5–15. L. maks. 15–40. (4)
Formgivet af Alvar og Aino Aalto i forbindelse med Verdensudstillingen i New York, 1939.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fad med dybere ridser i bund. Største skål med afslag på øvre kant. Vase med glaspest på inderside samt mærker undertil.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
26 bud