Mette Augustinus Poulsen (f. Aalborg 1945)
Cylinderformet vase af stentøj, dekoreret med rødbrun glasur samt indridset mønster i relief dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. monogram. Unik. H. 12,5. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder lille chip på indersiden af halsrand.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
36 bud