2116/793
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Rådhus armstol af eg. Armlæn og løs hynde betrukket med patineret naturskind. Ryg med mønstret betræk. Model B 122. Udført hos Planmøbel, Århus 1950érne.
Litteratur: Planmøbel katalog, 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løs i samlinger.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud