Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Modelstudie af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 33×28.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 460, 1984 nr. 848.
Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
42 bud