2344/​679

Kwesi Botchway (f. Accra, Ghana 1994)

“Eyetricks Illusion”. Sign. K. Botchway 12. Akryl på lærred. 60×60. Uindrammet.

Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren.

Kwesi Botchway er en fremtrædende afrikansk kunstner, hvis værker fejrer og udforsker afrikanske identiteter. Botchways talent og kunsteriske visioner er de seneste år blevet anerkendt og har fanget opmærksomheden hos samlere og kunstentusiaster over hele verden.

Nærværende værk stammer fra portrætserien 'Age of No Return', der projekterer Botchways refleksioner om den viden og indsigt, som ældre mennesker besidder. Kunstnerens møde med ældre mennesker får ham til at tænke på livet, og hvor vigtigt det er, at føre ting ud i livet, mens man er ung. Hvad der særligt afspejler Botchways tilgang til maleriet er, at de udføres med et åbent sind og med baggrund i de sindsstemninger, han befinder sig i.

Mindre afskalninger i nedre, venstre hjørne.

Moderne kunst og design, 31. oktober 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK