2415/39
Dansk barok bæger af nålepunslet sølv, forside graveret med bladkartouche hvori ejerinitialer NHS KAD, bagside graveret med profilerede kartoucher hvori blomster. Mester Joen Joensen, borgerskab i Næstved 1712, død 1756. Vægt 82 g. H. 8 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive mindre ridser, mærker og buler; lille revne med reparation ved mundrand; mindre ujævn bund.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud