Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)
Interiør med en ostindisk lågskål og røde tomater på et fad på bordet, kobberstik på væggen og en temaskine på skænken bagved. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 70×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 3, afb. s. 5. Herefter amerikansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020