1650/1565
Nürenberg klokkestage af messing. Stemplet SS for Stephan Schirmer, mester 1593. Tyskland 17. årh.s begyndelse. H. 11.5 cm.
Repareret under lystylle. Buler. Gennemtærret på lystylle.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag
28 bud