Zenith dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med gyldne arabertal, små sekunder, signeret Zenith, værk signeret Zenith, serienr. 2786665, støvkapsel af guld mærket Chronometre Zenith Grand Prix Paris 1900. Ydre kapsler signeret Zenith, alle kapsler nummereret 339249. Ca. 1930. Vægt i alt 88 g. Kassediam. 50 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel og støvkapsel graveret. Kasserand med flere små indtryk. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
29 bud