2004/​9 Zenith dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ca. 1930. Vægt i alt 88 g. Kassediam. 50 mm.

Be­skriv­el­se

Zenith dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med gyldne arabertal, små sekunder, signeret Zenith, værk signeret Zenith, serienr. 2786665, støvkapsel af guld mærket Chronometre Zenith Grand Prix Paris 1900. Ydre kapsler signeret Zenith, alle kapsler nummereret 339249. Ca. 1930. Vægt i alt 88 g. Kassediam. 50 mm.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel og støvkapsel graveret. Kasserand med flere små indtryk. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

4.600 kr.

29 bud

4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.