2415/151
Kinesisk figur af forgyldt bronze i form af en Louhan, stående med samlede fødder på en dobbelt lotustrone, iført en folderig dragt med graveret border. Ming 1368–1648. Vægt 1295 g. H. 20 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag