2415/​151

Kinesisk figur af forgyldt bronze i form af en Louhan, stående med samlede fødder på en dobbelt lotustrone, iført en folderig dragt med graveret border. Ming 1368–1648. Vægt 1295 g. H. 20 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK