Carl Wendling, tysk maler (f. 1851, d. 1914)
Portræt af den italienske ballerina La Barberina (Barbara Campanini). Sign. Carl Wendling. Olie på plade. 43×35.
På bagsiden mærkat fra Fritz Becker Gemäldesalon, Berlin.
Mindre afskalning. Overfladeridse.
Ældre malerier og antikviteter, 11. februar 2013