1927/​1677

Dansk embedskårde af C. L. Seifert i bedre kvalitet end normalt med rigsvåbenet som benyttet 1903–1948 på den nedadbøjede stikplade, greb i perlemor og ca. 73,4 cm. lang fint ætset trekantet klinge mærket C. L. SEIFERT KGL. HOF GULDTRÆKKER KJØBENHAVN på brystets ene side og Weyersberg Kirschbaum & Cie mærke efter 1918 på den anden. Den sorte læderskede har to forgyldte graverede messingbeslag - med kården en porte epee i guld og blå. (1)

Varia, 4. juli 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

19 bud

4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK