Dansk embedskårde af C. L. Seifert i bedre kvalitet end normalt med rigsvåbenet som benyttet 1903–1948 på den nedadbøjede stikplade, greb i perlemor og ca. 73,4 cm. lang fint ætset trekantet klinge mærket C. L. SEIFERT KGL. HOF GULDTRÆKKER KJØBENHAVN på brystets ene side og Weyersberg Kirschbaum & Cie mærke efter 1918 på den anden. Den sorte læderskede har to forgyldte graverede messingbeslag - med kården en porte epee i guld og blå. (1)
Varia, 4. juli 2019
19 bud