2132/168
Fire dele sølv, bestående af nålehus i form af svøbelsesbarn, afskrueligt hoved, bund graveret med monogram, lødighed 800. Ca. 1900. Vægt 25 g. H. 6,1 cm; samt tre sene hovedvandsæg, heraf de to prydet med røde glasflusser. Jacob M.A. Steffensen og Fritz Sophus Albertus, København 20. årh.s begyndelse. Vægt 76 g. H. 5,9–8,2 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. En glasflus muligvis udskiftet.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud