1438/​806

Voss

Tre-armet lysekrone med stel af messing og metal, monteret med skærme af opalglas. Udført hos Voss i 1950erne. H. 65. Diam. 70.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 12, december 1947. Her er afbildet en fem-armet udgave i annonce fra Voss.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let skæv i stellet. Én overskærm med revne. Én overskærm med større gennemgående revne. Alle skærme med mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 16. september 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK