2014/832
Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)
To-personers tremmesofa af bøg og et par lænestole, løse hynder betrukket med mørkblåt uld. Model J 147 og J 148. Udført og delvist mærket hos Tarm Stole & Møbelfabrik for FDB. Sofa L. 150. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder på stolenes armlæn. Hynder med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag