Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Rundt vendbart bakkebord af Rio-palisander med grønglaserede “Azur” kakler fra Kronjyden, Randers. Model 453. Stemplet RN. Udført hos Nissen, Langaa. H. 46. Diam. 49.
Litteratur: Richard Nissen katalog, 1966.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Enkelte ridser og mærker. Falmet.
Quistgaard, 10. maj 2016