Foto endnu ikke klar
883/​148

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“To italienske hyrdedrenge siddende ved ilden”. Usigneret. Dateret Roma 1835. Olie på papir monteret på lærred. 22×29.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 97. Forarbejde til nr. 98 i fortegnelsen: “To hyrdedrenge i den romerske Campagne”, nu hos Scottish Art Gallery i Edinburgh (inv. nr. NG 2707).

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 no. 65.

Charlottenborg, “Udstilling af dansk Kunst fra Italien”, 1909 no. 316.

Proveniens: Martinus Rørbyes efterladte samling, auktion 1849 nr. 41, “Drengenes Ansigter dog ikke fuldførte”. De maledes senere færdige af Wilhelm Marstrand.

Kammerherre C. von Bornemanns samling (1905, 1909).

Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion, del III, Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 99.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. november 2018

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag