2313/​177

En mindre samling stager, bestående af en barok stage af messingmalm med bred drypskål, let hvælvet fodstykke, antagelig Holland 18. årh. H. 24 cm. Derudover en barok stage på sekssidet fodstykke støbt med keruber H. 26 cm; høj stage med klokkeformet fodstykke H. 33 cm. Stage af messingblik H. 28 cm. Endvidere et par kammerstager af kobber og messing støbte i form af blad- og grenværk H. 17 cm. En barokform lysesaks medfølger. (7).

Fremstår med alders- og brugsslitage. Barok stage med keruber mangler tre kuglefødder.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. marts 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
1.500 DKK