2043/909
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 30”. Sæt på seks stole med stel af eg, ryg af teak. Formgivet 1954. Udført hos Carl Hansen & Søn. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En stol slebet og uden polstring. Fire skruer mangler i sæde. Senere betræk.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag