2005/555
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 8”. Bogreoler af eg, hver med fire flytbare hylder. Designet 1952. Udført hos Ry Møbler. 1960–1970erne. H. 180,5. B. 100. D. 33,5. (3)
Litteratur: Katalog fra Ry Møbler/Salesco 1959.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||