2108/895
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Lille frugtskål af sterlingsølv med hamret overflade. Fodrand ciseleret med stiliseret ornamentik i relief. Georg Jensen 1925–1932. Dessin 415. Vægt 180 g. H. 7,2. Diam. 16,6.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et lille område med enkelte minimale buler på skålens øverste del. Glasindsats mangler.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud