1917/6
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Et par armstole af mahogni, den ene med etiket fra Rud. Rasmussens Snedkeri. Danmark, ca. 1900. (2)
Litteratur: Miriam Gelfer-Jørgensen: “Herculanum paa Sjælland”, lignende gengivet og omtalt s. 275 og s. 399. Møblement med lignende armstole på Københavns Bymuseum.
Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 22. april 2019
Vurdering
Hammerslag