Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Ung Italienerinde. Usigneret. På bagsiden betegnet Bertha Wegmann. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 28×23.
Proveniens: Maler, kunsthistoriker og museumsdirektør Karl Madsen.
Let gulnet og med enkelte pletter. Undersøgt i rammen.
1088722 |