Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)
Tre figurer af hhv. porcelæn og lertøj. Delvis dekoreret med lys transparent glasur. Stemplet monogram. Unika. H. hhv. 15,3, 24 og 25,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser. En porcelænsfigur med revne og pålimet hoved. Figuren af lertøj med afknækkede arme.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020