1419/1636
To russiske ikoner. Den hellige Skt. George til hest samt Skt. Nikolaj. Begge tempera på træ. 19. årh. 13×18. 13×16.(2)
Revner i træet. Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Enkelte huller. Afslag på kanter.
Varia, 8. maj 2014
Vurdering
Hammerslag