919/​271

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel. Sign. Jorn 69. Akryl og gouache på papir monteret på lærred. 51×38.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The final years 1965–1973”, London, 1980, gengivet fig. 57 (forkert angivet som fig. 58) Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 588, København, juni 1993, kat. nr. 12. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK