Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“I S. Bonaventuras klosterhave med udsigt til chiesa S. S. Giovanni et Paolo. To munke i færd med at ordne urtehaven”. Sign. Johan Rohde 1919. Olie på lærred. 63,5×148.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1732, 2017 nr. 33.
Én reparation. Retoucheringer. Minimale krakeleringer og enkelt minimal afskalning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021