1921/707
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Century 2000”. Et par lænestole med ben af forkromet stål. Betrukket med rødbrun Dunes Sørensen skind. Formgivet 2000. Udført og mærket hos Getama, 2018. (2)
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
29 bud