2027/546
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Høj- og lavrygget lænestol samt skammel med stel af eg, betrukket med grønligt uld. Model ML 141, ML 142 og ML 91, Udført hos Mikael Laursen. (3)
Litteratur: Mobilia 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag