2027/​546

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Høj- og lavrygget lænestol samt skammel med stel af eg, betrukket med grønligt uld. Model ML 141, ML 142 og ML 91, Udført hos Mikael Laursen. (3)

Litteratur: Mobilia 1961.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag

13.000 kr.

13.000 kr.
(Autobud) 12.500 kr.
12.000 kr.
10.000 kr.