896/​297

Law of Jutland

Blasius Eckenberger (oversætter): Dat judske Lowbock […]. Nic. Wegener: Slesvig 1593. 8vo. 140 bl. de 4 første blade med reparation og forstærkning. Titelblad med mindre teksttab. Mange brunplettede blade. Verso af titelbl. og på 2. bl. henholdsvis rigsvåbenet og et portræt af Chr. 4. Alt i gammel kolorering (med guld). Bogen mangler en II part “Repertorium alphabeticum”. Mange brunplattede balde. Indb. i samt. helbind af kalv. Rigt dekoreret i tidens franske stil, med forgyldte bordure, indvendig ramme med hjørnestempler. På forpermen et portræt af den unge Chr. 4 som brystbillede i harnisk og med pibekrave, undertegnet et kronet C. På bagpermen, også i guld, det danske rigsvåben. Ryggen er repareret, noget af forgyldningen er slidt væk. Dette bind adskiller sig lidt fra det bind (om samme bog) som findes i KB (se: Bogvennen 1948 artikel ved Carl Roos, afb. side 166).

Litteratur: Lauritz Nielsen 1072, Thesaurus I, 167 and Bogvennen 1948, p.16.

Proveniens: Fra arkitekt Poul Hauges Samling, bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK