1949/8578
Mikhail & Semen Gratchev (, Skt. Petersborg)
Russisk saltkar og saltske af sølv med rester af forgyldning, prydet med lyserød translucid emalje på guillocheret grund. Mikhail & Semen Gratchev, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, guardein Jakov Nikolaievich Liapunov, Skt. Petersborg 1898–1903, lødighed 88. Vægt samlet 47 g. H. 2. Diam. 4,7. L. 7. (2).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag