1949/​8578

Mikhail & Semen Gratchev (, Skt. Petersborg)

Russisk saltkar og saltske af sølv med rester af forgyldning, prydet med lyserød translucid emalje på guillocheret grund. Mikhail & Semen Gratchev, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, guardein Jakov Nikolaievich Liapunov, Skt. Petersborg 1898–1903, lødighed 88. Vægt samlet 47 g. H. 2. Diam. 4,7. L. 7. (2).

Fremstår med alders- og brugsslitage. Slidt forgyldning.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag