2003/663
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Rektangulært etui og en tuberuller af sterlingsølv. Etui med siliseret bort. Georg Jensen efter 1945. Dessin 33. Tuberuller udført og stemplet hos Tiffany & Co. Samlet vægt 128 g. Etui: H. 1,2. B. 5,8. L. 7,8. Tuberuller: L. 7,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag