2003/​663

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Tiffany & Co.

Rektangulært etui og en tuberuller af sterlingsølv. Etui med siliseret bort. Georg Jensen efter 1945. Dessin 33. Tuberuller udført og stemplet hos Tiffany & Co. Samlet vægt 128 g. Etui: H. 1,2. B. 5,8. L. 7,8. Tuberuller: L. 7,3. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK