2141/9123
Dansk Louis XVI flisebord af bemalet træ. Plade med 18 fajancefliser med dekoration i mangan. 18. årh.s slutning. H. 80. B. 85. D. 47.
Håndskrevet notat fra Lars Møller (dateret 1947), hvis forretning i Bredgade var mellemkrigstidens største danske antikvitetshandel.
Brugsslitage.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag