Ubekendt maler, 19. årh.
Et par miniatureportrætter antageligt forestillende Henry VIII med sin søn Edward VI og Mary Stuart med sin søn James VI. Usignerede. Gouache på ben. Lysmål hver ca. 9×8 cm. Udskårne rammer. (2)
Proveniens: Greve Erik Knuth (1926–2011).
Mindre revner i rammerne. Generelt i god stand.
Selected, 5. oktober 2020
15 bud