895/​276

Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze efter tegning af Jean-André Reiche (1752–1817), urhuset med den runde skive af hvid emalje er indsat i et bundt bomuld båret på ryggen af en mandlig figur med hat, stok og øjne af emalje, oval base prydet abe, palmer og fugle i relief. Signeret 'á Paris'. 19. årh.s begyndelse. H. 39 cm.

Det tegnede studie af uret af den parisiske kunstner og bronxestøber Jean-André Reiche, blev registreret i begyndelsen af 1808 og er opbevaret i Musée des Arts-dekorationer i Paris.

Literature: Elke Niehüser, Die französische Bronzeuhr, Munich 1997, nr. 240. Tardy, Paris 1969, vol. II, s. 358.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

70.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK