2044/​10

Cornelia Stuart Cassady Davis (f. Cleves, Ohio 1870, d. 1920)

“Zuni Children”. Sign. C.S. Cassady Davis - Zuni, dec. 96. Olie på lærred. 42,5×33.

Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op. Få mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag