2044/10
Cornelia Stuart Cassady Davis (f. Cleves, Ohio 1870, d. 1920)
“Zuni Children”. Sign. C.S. Cassady Davis - Zuni, dec. 96. Olie på lærred. 42,5×33.
Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op. Få mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag