Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Konkret komposition. Sign. Richard Mortensen 65. Nr. 9/30. Litografi. 36 × 28. Uindrammet.
Fra mappen “Cahier de Lavis”, 1965.
Alders relateret lettere gulning. Har ikke tidligere været indrammet.
Kunst, antikviteter & design, 21. november 2019
30 bud