Grønlandsk landskab. Sign. N. L. N. 1930. Med dedikation: “Til Kong. Højhed Prins Knud. Som Grundtvig fra Grønland Sommeren 1930. Fra Fiskemester N. L. Nielsen Sukkertoppen”. Vandfarve og sortkridt på papir. Lysmål 46×58,5.
Proveniens: Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Misfarvninger. Let bølget.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018