11920/​72

Middags- og kaffe service af porcelæn, dekoreret med blomster i farver samt med guldkant. B&G, nr. 601. ca. 120 dele.

Bestående af: 2 kaffekander 1 tekande 1 mælkekande 1 sukkerskål 10 kaffekopper (heraf har 2 skår) 11 underkopper til kaffekopperne 8 tekopper 9 underkopper til tekopperne (heraf har 1 skår) 17 kagetallerkner (heraf har 2 skår) 1 stor oval terrin (ca. 22×30 cm) 1 rund terrin (diam. ca. 22 cm) 1 stort ovalt fad (ca. 33×46 cm) 1 stort rundt fad (diam. ca. 31 cm) 1 rund skåle med skår (diam. ca. 22 cm) 1 sovseskål på fod 1 lille ovalt fad (ca. 14×25 cm) 1 olie/eddike kande 1 sennepskrukke uden ske 1 salt & peber sæt 1 smørskål 1 undertallerken til vandkaraffel (diam. ca. 14 cm med ridser efter brug) 12 middagstallerkner (heraf har 2 skår) (diam. ca. 25 cm) 12 frokosttallerkner (diam. ca. 22 cm.) 11 dybe tallerkner til middag (diam. ca. 24 cm) 9 dybe tallerkner til frokost (diam. ca. 21 cm) 6 små kuvert-tallerkner (diam. ca. 8 cm)

Sælger oplyser: Der er enkelte skår i de store skåle.

Kunst, antikviteter & design, 18. maj 2019

Vur­dering

1.200–1.500 DKK

Hammerslag

600 DKK

600 DKK