2417/2040
Lommeur af 18 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Motiv af Frederiksborg på urets bagkasse. Hvid emaljeskive med sorte romertal og guldvisere. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 39 mm. Uret vejer ca. 42 g. 1880–90'erne.
Proveniens: Lensgreve Schappalitzky de Muchadell Arreskov.
Armbåndsure, 24. april 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud