879/​1939
Ivan Fedorovich Kovshenkov: “Sortehavskosak fra Sevastopol 1854 og 1855”. Stor russisk skulptur af patineret bronze. Sign. I. Kovshenkov 1856. H. 39.

Be­skriv­el­se

“Sortehavskosak fra Sevastopol 1854 og 1855”. Stor russisk skulptur af patineret bronze forestillende en russisk soldat fra Krim-krigen. Sign. I. Kovshenkov 1856 (med kyrilliske bogstaver). H. 39.

Krim-krigen 1853–1856 var en militær konflikt mellem Rusland mod Det Osmanniske Rige, Frankrig, Storbritannien og Sardinien.

Proveniens: Erhvervet af nuværende danske ejer fra en anden dansker, som tidligere har købt skulpturen i 1990'erne i en antikvitetsforretning i Murcia, Spanien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Skulpturer & bronzer

Kunstner

Ivan Fedorovich Kovshenkov (f. Skt. Petersborg 1824, d. Holm, Lublin Provinsen i Polen 1868)

Vur­dering

175.000–225.000 kr.

Hammerslag