Ivan Fedorovich Kovshenkov (f. Skt. Petersborg 1824, d. Holm, Lublin Provinsen i Polen 1868)
“Sortehavskosak fra Sevastopol 1854 og 1855”. Stor russisk skulptur af patineret bronze forestillende en russisk soldat fra Krim-krigen. Sign. I. Kovshenkov 1856 (med kyrilliske bogstaver). H. 39.
Krim-krigen 1853–1856 var en militær konflikt mellem Rusland mod Det Osmanniske Rige, Frankrig, Storbritannien og Sardinien.
Proveniens: Erhvervet af nuværende danske ejer fra en anden dansker, som tidligere har købt skulpturen i 1990'erne i en antikvitetsforretning i Murcia, Spanien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018