842/​154

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Erhvervet af The Metropolitan Museum of Art i september 2013.

Portræt af Christophle Louis Engelhard Dalgas (1801–1878). Sign. Christen Købke Napoli den 4. Marts 1840. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20×15.

Louis Dalgas' bror, Jean Antoine Dalgas (1788–1835) var dansk konsul og købmand i Livorno. Han var fader til Carlo Dalgas og Enrico Mylius Dalgas, gift med Maria Magdalene Christiane Købke. Christen Købkes grandfætters datter.

Constantin Hansen, der i 1839/1840 opholdt sig i Napoli sammen med Christen Købke skriver i et brev til Edvard Collin i slutningen af 1839: “Vi kom til Neapel accurat til Juleaften der blev holdt her hos Ferrari ..... Foruden P. - Møller med Kone, var der en Broder af Consul Dalgas i Livorno ....”. (H. P. Rohde: “En guldaldermaler i Italien”, 1977, s. 139). Den omtalte broder er den portrætterede Louis Dalgas.

Proveniens: Peter Hertz' samling. ABR auktion 226, 1968 nr. 32 afb. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

340.000 DKK