2448/​313

Grønlandsk spisebestik af udskåret hvalben, bestående af to knive, skafter udskåret i let relief med hhv. fanger i kajak og Godthåb Seminarium, et sæt på fire knive med skafter i form af sæl, to pålægsgafler, saltske og spiseske med udskæringer. Anvendt ved festlige lejligheder i etablerede hjem. Godthåb/Nuuk. Ca. 1935. L. 6–20. (10)

Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard. Gift med seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.

Nogle dele gulnet. En kniv med sæl-skaft med revne på blad.

I Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?