919/​116

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Rund gulvvase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med lys gul glasur med lysegrå og orange-rosa elementer. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 45,5. Diam. 37.

Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

52.000 DKK