919/116
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Rund gulvvase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med lys gul glasur med lysegrå og orange-rosa elementer. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 45,5. Diam. 37.
Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024
Vurdering
Hammerslag