Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)
“Maquette VI Walking Couple”, 1976. Stemplet C 76, 734, 6/8. Bronze. H. 30.
Litteratur: Dennis Farr og Eva Chadwick: “Lynn Chadwick Sculptor”, Complete Illustrated Catalogue 1947–1988", Oxford, 1990, nr. 734. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021