2449/​692

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Cigaren”. Tre pers. sofa af eg med armlæn af teak. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med brun uld. Model GE 240. Formgivet 1954. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L.

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens messe i Fredericia 13.-16. maj 1954. Litteratur: Tidsskriftet “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med mindre pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?