Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
En italienerinde med sine børn, stående i en døråbning. Usigneret. Betegnet af Emil Hannover på en mærkat på bagsiden: “Tegnet 1846 (Tidsbetegnelsen skyldes Karl Madsen)”. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18×12.
Proveniens: Rodemester J. Lunds auktion, 1893 nr. 140.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
17 bud